Question: Emily bought 3 bags of apples and 4 bags of oranges. Each bag of apples costs $5, and each bag of oranges costs $7. If she spent $43, how many bags of apples did she buy?
A) 2 bags
B) 3 bags
C) 4 bags
D) 5 bags
Solution:
Let the number of bags of apples be x, and the number of bags of oranges is 7-x.
The cost equation is:
5x+7(7−x) = 43
Simplify and solve:
5x+28−7x = 43
Combine like terms:
−2x+28 = 43
Subtract 28 from both sides:
−2x = 15
Divide by -2:
x = 2
Practice makes perfect. We recommend you to practice topic-wise tests https://rankmadeeasy.com/courses-and-test-series . Our expert team has prepared these tests to help you become confident in each topic.
Our Social Media Presence –
https://youtube.com/@rankmadeeasy
https://www.facebook.com/groups/rankmadeeasy
https://www.facebook.com/RankMadeEasy
https://www.instagram.com/rankmadeeasy1
https://twitter.com/rankmadeeasy
