Question: A shopper buys 4 bags of apples for $3 each and 6 bags of oranges for $2.50 each. What is the total cost?
A) $28
B) $29
C) $27
D) $32
Solution:
The cost of 4 bags of apples:
4×3=12dollars
The cost of 6 bags of oranges:
6×2.50=15dollars
Total cost:
12+15=27dollars
Practice makes perfect. We recommend you to practice topic-wise tests https://rankmadeeasy.com/courses-and-test-series . Our expert team has prepared these tests to help you become confident in each topic.
Our Social Media Presence –
https://youtube.com/@rankmadeeasy
https://www.facebook.com/groups/rankmadeeasy
https://www.facebook.com/RankMadeEasy
https://www.instagram.com/rankmadeeasy1
https://twitter.com/rankmadeeasy
