• 📢 2024 results - 20% Students got invitation from top 10 selective schools.
  • 📢 2024 results - 69% Success Rate.
  • ✍️ Prepare with online topic-wise tests.
  • 📢 The 2025 New South Wales (NSW) Selective High School Placement Test will take place from Friday, May 2 to Sunday, May 4
  • 📢 New Free Online Batch Starting from 10th March 2025, 7Pm to 8:30Pm

URVASHI GARG

A kite in the shape of a square with a diagonal 32 cm attached to an equilateral triangle of the base 8 cm. Approximately how much paper has been used to make it? (Use√3 = 1.732)

(1) 539.712 cm2 (2) 538.721 em2 (3) 540.712 em2 (4) 539.217 cm2 Solution: Area of paper=Area of square +Area of equilateral triangle =1/2 (diagonal)2+ √3/4*(side)2 =1/2*32*32+√3/4*8*8 = 512 + 16 * 1.732 = 512 + 27.712 = 539.712 cm2 (Note: Diagonal of a square =√2 side) Then the option is (1) 539.712 cm2

A kite in the shape of a square with a diagonal 32 cm attached to an equilateral triangle of the base 8 cm. Approximately how much paper has been used to make it? (Use√3 = 1.732) Read More »

800 chocolates were distributed among the students of a class. East student got twice as many chocolates as the number of students in the class. The number of students in the class was :

(1) 25 (2) 30 (3) 35 (4) 20 Solution: Let the number of students be n. So, each of n students got 2n chocolates Total no. of chocolates = (2n)*n = 800 ⇒ 2n2 =800 ⇒ n2=400 ⇒ n=20 Then the option is (4)

800 chocolates were distributed among the students of a class. East student got twice as many chocolates as the number of students in the class. The number of students in the class was : Read More »

The ratio of number of boys to that of girls in a group becomes 2: 1when 15girls leave. But. afterwards, when 45 boys also leave, the ratio becomes 1 : 5. Originally the number of girls in the group was

(1) 20 (2)30 (3)40 (4)50 Solution: Let the original number of boys and girls be x and y respectively. Then x/y-15=2/1 ⇒ x = 2y – 30    ……….(i) Again, x-45/y-15=1/5 ⇒ 5x-225=y-15 ⇒ 5x= y-15+225 ⇒ 5(2y-30) = y+210 [From equation (i)) ⇒ 10y-150=y+210 ⇒ 10y-y=210+150 ⇒ 9y = 360 ⇒ y=360/9 = 40

The ratio of number of boys to that of girls in a group becomes 2: 1when 15girls leave. But. afterwards, when 45 boys also leave, the ratio becomes 1 : 5. Originally the number of girls in the group was Read More »

The measures of two angles of a triangle are in the ratio 4 : 5. If the sum of these two measures is equal to the measure of the third angle, find the smallest angle.

Solution: Two angles of triangle= 4x and 5x (let)According to the question.2(4x+ 5x) = 180∘⇒ 18x= 180∘⇒ x = 180∘/18 = 10∘:. The smallest angle= 4x = 4*10 = 40∘Then the answer is 40∘.

The measures of two angles of a triangle are in the ratio 4 : 5. If the sum of these two measures is equal to the measure of the third angle, find the smallest angle. Read More »

The average of marks of 14 student was calculated as 71. But it was later found that the marks of one student had been wrongly entered as 42 instead of 56 and of another as 74 instead of 32. The correct average is :  (1) 67 (2) 68 (3) 69 (4) 71

Solution: According to the question, Total marks = 71* 14= 994 Correct total marks = 994+(56-42) + (32-74) = 994+14-42 = 966 Required average = 966/14 = 69 Then the option is (3) 69

The average of marks of 14 student was calculated as 71. But it was later found that the marks of one student had been wrongly entered as 42 instead of 56 and of another as 74 instead of 32. The correct average is :  (1) 67 (2) 68 (3) 69 (4) 71 Read More »

A bus moving at 40 km per hour covers a distance in 6 hours 15 minutes. If it travels the same distance at 50 km per hour how long will it take to cover the distance? 

Solution: Distance = Speed * Time = (40*6 1/4) km = (40*25/4) km = 250km New speed= 50 kmph :. Required time = Distance/Speed = 250/50 = 5 hours Then the answer is 5 hours.

A bus moving at 40 km per hour covers a distance in 6 hours 15 minutes. If it travels the same distance at 50 km per hour how long will it take to cover the distance?  Read More »