Solution:
Distance = Speed * Time
= (40*6 1/4) km
= (40*25/4) km = 250km
New speed= 50 kmph
:. Required time
= Distance/Speed = 250/50
= 5 hours
Then the answer is 5 hours.
Distance = Speed * Time
= (40*6 1/4) km
= (40*25/4) km = 250km
New speed= 50 kmph
:. Required time
= Distance/Speed = 250/50
= 5 hours
Then the answer is 5 hours.