If 18 kg of berries cost $90,
Question: If 18 kg of berries cost $90, how much will 12 kg cost?A) $45B) $50C) $55D) $60 Solution: Step 1: Find the cost per kg of berries.Cost per kg = 90dollars/18kg = 5dollars/kgStep 2: Use the unitary method to find the cost of 12 kg.Cost of 12 kg = 12kg×5dollars/kg=60dollars Our Social Media Presence –https://youtube.com/@rankmadeeasyhttps://www.facebook.com/groups/rankmadeeasyhttps://www.facebook.com/RankMadeEasyhttps://www.instagram.com/rankmadeeasy1https://twitter.com/rankmadeeasy
If 18 kg of berries cost $90, Read More »
