A shopper buys 4 bags of apples for $3 each
Question: A shopper buys 4 bags of apples for $3 each and 6 bags of oranges for $2.50 each. What is the total cost?A) $28B) $29C) $27D) $32 Solution: The cost of 4 bags of apples:4×3=12dollarsThe cost of 6 bags of oranges:6×2.50=15dollarsTotal cost:12+15=27dollars Our Social Media Presence –https://youtube.com/@rankmadeeasyhttps://www.facebook.com/groups/rankmadeeasyhttps://www.facebook.com/RankMadeEasyhttps://www.instagram.com/rankmadeeasy1https://twitter.com/rankmadeeasy
A shopper buys 4 bags of apples for $3 each Read More »
