Question: Two buses leave two towns 300 km apart at the same time, traveling towards each other. One bus travels at 60 km/h and the other at 40 km/h. How long will it take for the two buses to meet?
a) 2 hours
b) 3 hours
c) 4 hours
d) 5 hours
Solution:
The relative speed of the two buses:
Relative speed=60+40=100 km/h
Time taken to meet:
Time=Distance/Relative speed = 300⁄100 =3 hours
Hence, the two buses will meet in 3 hours.
Practice makes perfect. We recommend you to practice topic-wise tests https://rankmadeeasy.com/courses-and-test-series . Our expert team has prepared these tests to help you become confident in each topic.
Our Social Media Presence –
https://youtube.com/@rankmadeeasy
https://www.facebook.com/groups/rankmadeeasy
https://www.facebook.com/RankMadeEasy
https://www.instagram.com/rankmadeeasy1
https://twitter.com/rankmadeeasy